
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.2004 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 1 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Housing Color | Green |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| Underplate Material | Nickel |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 462
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.25733 | $2.57330 |
| 25 | $0.24349 | $6.08725 |
| 50 | $0.23039 | $11.51950 |
| 100 | $0.21800 | $21.80000 |
| 300 | $0.20336 | $61.00800 |
| 500 | $0.18971 | $94.85500 |
| 1000 | $0.17697 | $176.97000 |
| 3000 | $0.16414 | $492.42000 |
| 5000 | $0.15491 | $774.55000 |
| 10000 | $0.14620 | $1462.00000 |
